5 najlepszych filmów muzycznych do obejrzenia w 2021 roku

Drodzy studenci, ciężko pracowaliście w tym roku akademickim, aby pogodzić naukę na odległość z obowiązkami akademickimi i utrzymaniem się na zajęciach muzycznych. Mamy nadzieję, że dołożycie starań, aby nadążyć za Waszą muzyczną praktyką podczas letniej przerwy, ale zachęcamy Was również do wzięcia wolnego czasu na relaks i odpoczynek.

W tym celu stworzyliśmy listę pięciu najlepszych filmów o tematyce muzycznej. Wybraliśmy niektóre z nich ze względu na ich partytury muzyczne, które powinny zainspirować tych, którzy chcą zostać kompozytorami muzycznymi, jak dowiedzieć się więcej o karierze i drogach dostępnych dla Ciebie jako dorosłego. Wybraliśmy inne, ponieważ muzyka lub muzycy byli kluczowi dla tematu filmu.

1. Stany Zjednoczone kontra Billie Holiday

Billie Holiday jest bezsprzecznie legendą jazzu, kobietą fenomenem i ikoną swoich czasów. Była również czarną kobietą, która prowadziła skomplikowane życie, w tym zmagała się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków oraz serią obraźliwych związków. Jednym z nich był związek z czarnoskórym agentem federalnym Jimmym Fletcherem. W wyniku tego burzliwego romansu Holiday stała się obiektem tajnej operacji przeprowadzonej przez Federalny Departament Narkotyków.

Andra Day gra główną rolę w The United States vs. Billie Holiday, i jak można sobie wyobrazić, ścieżka dźwiękowa jest tak niezwykła, jak zarówno pani Holiday, jak i pani Day są sobą. Ten film jest obecnie dostępny na Hulu. Czy jesteś muzykiem smyczkowym, który kocha jazz? Przeczytaj nasz post, Jazz: To nie jest tylko dla muzyków grających na kontrabasie.

2. Soul

Film Pixara “Dusza” zdobył Oscara w 2021 roku w kategorii Najlepszy film animowany, Najlepsza muzyka oryginalna i Najlepszy dźwięk, co czyni go doskonałym dla tych, którzy kochają spektakularną animację i muzykę. Ten przyjazny dla rodziny film ma oddźwięk podobny do tego z Coco, ponieważ śledzi podróż pianisty jazzowego między koncertem życia w NYC a życiem pozagrobowym.

Joe (Jamie Foxx) jest nauczycielem zespołu w gimnazjum, którego życie nie do końca potoczyło się tak, jak tego oczekiwał. Jego prawdziwą pasją jest jazz i jest w tym dobry. Jednak, gdy podróżuje do innego królestwa, aby pomóc komuś znaleźć swoją pasję, wkrótce odkrywa, co to znaczy mieć duszę.

3. Raya i ostatni smok

Kolejny film animowany z Disney Studios, Raya i ostatni smok rozgrywa się w królestwie znanym jako Kumandra. Jest to ponownie wyobrażona Ziemia zamieszkana przez starożytną cywilizację, gdzie wojowniczka o imieniu Raya (Kellie Marie Tran) jest zdeterminowana, aby znaleźć ostatniego smoka.

Pięć długich wieków po bezinteresownym poświęceniu magicznych smoków, niegdyś spokojna kraina Kumandry, gdzie ludzie żyli harmonijnie obok mistycznych stworzeń, jest w rozsypce, podzielona na pięć narodów. Nasza bohaterka, Raya, jest zdeterminowana, by odnaleźć ostatniego smoka i uzdrowić krainę.

4. Chmury

Szczególnie podoba nam się film Chmury (również z Disneya), który śledzi życie nastoletniego muzyka Zacha Sobiecha, oparty na prawdziwej historii. Po tym, jak dowiaduje się, że jego rak się rozprzestrzenia i zostało mu tylko sześć miesięcy życia, senior Zach (Fin Argus) i jego najlepszy przyjaciel postanawiają zrealizować swoje marzenie o współpracy nad albumem i nagraniu go.

Po umieszczeniu albumu na YouTube, album rozchodzi się jak wirus. Jak każdy, kto doświadcza prawdziwej sławy, “…Zach staje w obliczu rzeczywistości, że bez względu na to, jak spędza swój czas, zrani ludzi, których kocha najbardziej… i musi podjąć trudne decyzje, jak spędzić swój czas, a co ważniejsze, z kim”. Nawet muzycy, którzy nie stoją w obliczu diagnozy kończącej życie, zmagają się z ich wzrostem do sławy, dzięki czemu wiadomości w tym filmie są podwójnie przejmujące.

5. Biografia/dokumentalny free-for-All

Wspomnieliśmy powyżej o filmie Billie Holiday, ale ostatnie kilka lat było trochę jak film dokumentalny i biograficzny w stylu free-for-all. Można odnieść wrażenie, że każdy sławny człowiek współczesnego świata muzycznego kręci filmy o sobie, lub zleca ich nakręcenie.

Wszystkie wymienione poniżej filmy oferują interesujące, przekonujące i edukacyjne spojrzenie na przemysł muzyczny oraz na to, co trzeba zrobić, by wspiąć się na szczyt, a także na zmagania, które pojawiają się, gdy chce się tam pozostać. Przykłady obejmują:

  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
  • Tina (Turner)
  • Billie Eilish: The World’s a Little Blurry
  • Beastie Boys Story
  • Song Exploder (contemporary composers)
  • No Direction Home (Bob Dylan)
  • Miss Americana (Taylor Swift)
  • Hip-Hop Evolution