Fryderyk Chopin – Genialne dziecko

Rodzina Chopen’ów, będąca mieszanką ognistej, francuskiej i szlachetnej polskiej krwi była ogólnie szanowana w towarzystwie. Rodzice młodego Chopina, jak wszyscy liczący się w towarzystwie ludzie mieli wykształcenie nie tylko ogólne ale i muzyczne, a ród Chopinów od wieków znany był z mistrzowskiej gry na fortepianie. Takie pochodzenie dało Fryderykowi możliwości rozwoju zdecydowanie ponad przeciętną, z czego zresztą młody muzyk skorzystał w 100%. Nie tylko dla Fryderyka ale także dla jego rodziny, talent, jaki ujawnił się w młodym Chopinie już w najmłodszych latach przyniósł wszystkim ogrom radości i powód do dumy.

Nikt jednak nie spodziewał się, że wśród tak licznego rodzeństwa, jedno z dzieci osiągnie sukces na skalę światową i pokoleniową. Na szczęście Fryderyk Chopin mocno wierzył w swoje marzenia, i dążył zawsze do spełnienia nawet najskrytszych chęci, co zaowocowało sukcesami, osiąganymi od najmłodszych lat. Jego młody wiek i fakt, iż przestał korzystać z pomocy swoje pierwszego i zarazem ostatniego nauczyciela instrumentu- Wojciecha Żywnego już w wieku 10 lat były powodem wielu plotek, niekiedy nawet złośliwości. Pomimo braku tematu wykorzystywania dzieci, 8 – letni Fryderyk grywający koncerty i dający popisy w największych salach koncertowych budził mieszane uczucia.

Jego talent jednak nie podlegał dyskusji i nawet sceptycy wdrażania dziecka w świat dorosłych musieli przyznać, że pod względem gry, serca i techniki posługiwania się możliwościami fortepianu, Fryderyk niejednokrotnie przewyższał nie tylko swoich rówieśników, ale także muzyków, którzy ówcześnie uważani byli za najlepszych. Kariera i pęd pracy zabrały młodemu Chopinowi kawałek dzieciństwa. Konieczność pracy, wyjazdów i ciągłego ćwiczenia, a także jego wielki zapał do powierzonych mu zadań i obowiązków sprawiły, że zabawa i dziecięce życie odeszły na boczny tor, czego muzyk w późniejszych latach jednakowoż nie żałował, twierdząc, że muzyka jest motorem jego duszy. Dzisiaj, nie ma dziecka, które w tej dziedzinie mogłoby się z Fryderykiem Chopinem równać. Talenty głównie wokalne, odkrywane w różnego rodzaju telewizyjnych programach nie są nawet namiastką tego, co reprezentował sobą Fryderyk Franciszek Chopin.