Przewodnik po wyborze instrumentu klawiszowego

Co to jest instrument klawiszowy?

Instrument klawiszowy to instrument muzyczny, który wytwarza dźwięk z zestawu klawiszy.

Instrumenty są klasyfikowane według rodzaju wydawanych dźwięków. Na przykład instrumenty smyczkowe (skrzypce, wiolonczela itp.) wytwarzają trwały dźwięk, na którym można grać smyczkiem lub innym instrumentem. Instrumenty klawiszowe wytwarzają dźwięk po naciśnięciu klawisza, a następnie jego puszczeniu.

Instrumenty klawiszowe są klasyfikowane jako: Instrumenty klawiszowe strunowe – takie jak fortepiany czy klawesyny; Instrumenty klawiszowe perkusyjne – jak organy i klawikordy; Klawiatury dęte – jak akordeony, melodyki, fisharmonie i organy piszczałkowe; Klawiatury syntezatorowe – syntezatory; Klawiatury cyfrowe – pianina cyfrowe

Rodzaje instrumentów klawiszowych

Instrumenty klawiszowe są najczęstszymi instrumentami muzycznymi, które używają klawiszy. Występują zarówno w formie akustycznej, jak i elektrycznej.

Pianina akustyczne są tym, o czym myśli większość ludzi, gdy wspomina się o instrumencie klawiszowym. Mają 88 klawiszy i wytwarzają dźwięk uderzając młotkiem w struny, który jest następnie wzmacniany przez płytę rezonansową w fortepianie. Z drugiej strony pianina elektryczne nie muszą mieć strun ani młotków, ponieważ wytwarzają dźwięk elektronicznie bez tego staromodnego sprzętu.

W przypadku instrumentu klawiszowego istnieje wiele różnych rodzajów klawiatur do wyboru – niezależnie od tego, czy chcesz pianino akustyczne, czy elektryczne, klawikord, a nawet klawesyn – każdy znajdzie coś dla siebie!

Co powinienem wziąć pod uwagę przy wyborze instrumentu klawiszowego?

Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej będzie kupić instrument akustyczny. Na dłuższą metę są tańsze, ponieważ masz o wiele mniej powodów do zmartwień.

Instrument cyfrowy jest dobry, jeśli jesteś bardziej doświadczonym muzykiem i już wiesz, jak grać na klawiaturze. Jest to również świetne, jeśli szukasz fajnego sposobu na zmiksowanie dźwięku i uczynienie go bardziej oryginalnym.

Jak wybrać jeden instrument klawiszowy?

Wybór instrumentu klawiszowego jest w dużej mierze kwestią preferencji. Niektórzy ludzie lubią dotyk klawiszy pod palcami i wolą akustyczne brzmienie fortepianu. Inni wolą wszechstronność elektronicznej klawiatury lub przenośność akordeonu. Często ludzie najpierw kupują elektroniczną klawiaturę, a później kupują pianino, jeśli poważnie podchodzą do gry.

Wybór instrumentu klawiszowego

Klawiatura jest najpopularniejszym instrumentem we współczesnej muzyce. Klawisze klawiatury tworzą różne dźwięki po naciśnięciu, dlatego instrument może być używany do grania dowolnego utworu, od klasycznego po pop.

Pierwszymi instrumentami klawiszowymi były klawesyny. Były pierwotnie używane w średniowieczu, a ich brzmienie było często uważane za zbyt ostre do poważnych występów muzycznych. Z biegiem czasu ludzie zaczęli je ulepszać, dodając bardziej miękką płytę rezonansową, aby mogły być używane nie tylko do muzyki religijnej.

W 1770 r. producenci fortepianów opracowali nowy typ instrumentu, zwany pianinem, który wkrótce stał się niezwykle popularny, ponieważ oferował głośniejszy i bogatszy dźwięk niż klawesyny.